Ubuntu nepoužíva Unity ako štandard už dva a pol roka, od vydania 18.04 je tam upravené Gnome 3, takže ťažko povedať, či si si nainštaloval starú nepodporovanú verziu OS, alebo sám zmenil desktopové prostredie z Gnome na alternatívne Unity, ale v oboch prípadoch si za nestabilitu Ubuntu na svojom PC môžeš sám. Nevidím žiaden pokrok v tom, že si sa napokon cez dislektické prostredie Mate prepracoval až k primitívnemu Xfce, ktoré určite nie je v 21. storočí dôstojná náhrada za Win7. Je to také cestovanie v čase, akoby si sa vrátil k niečomu medzi Win95 a Win2000.
To s tymi hrami som velmi nepochopil. Za mna mozem povedat, ze po prechode (100 % - ziaden dualboot) na Linux tak pred 15 rokmi sa hravam ovela viac ako na Windowse. A dnes je navyse situacia s hrami ovela ruzovejsia. Okrem mnozstva opensource hier je tu predsa Steam alebo trebars Google Stadia. A co nema priamo port pre tucniaka, to moze celkom dobre fungovat cez Proton (https://www.protondb.com/).
Miesto LibreOffice by som skusil FreeOffice od SoftMakera. Ale na naozaj rozsiahle dokumenty by som i dnes volil TeX, resp. nejaku jeho nadstavbu (len uz mozno nie LaTeX ako kedysi).
Ked uz pouzivate MS Office vo wine, tak celkom nerozumiem preco nepouzivate takto aj Total Commander, ktory podla viacerych pouzivatelov takto funguje celkom fajn. Inak tiez som pouzival roky midnight commander, ale po tom ako som objavil vifm, tak som presedlal. Ma svoje muchy, ale podpora je uplne genialna. Ma jedneho hlavneho vyvojara, ale cokolvek sa opytate, navrhnete, nahlasite, tak do par hodin mate odpoved a/alebo opravu.
Inak AUR je fajn, ale .. tiez treba mat na pamati, ze tam neprebieha akakolvek kontrola, takze je tu teoreticka moznost niecim si "zasvinit" system (https://sensorstechforum.com/a...). Preto, ak chce mat clovek vacsi pocit bezpecia, lepsie bude spolahnut na doveryhodnych spravcov balickov a volit cestu Debianu, Fedory a pod. Volba je na kazdom.